Skup się na pisaniu- distraction free writing

distraction free writing narzędzia

Jeżeli piszesz na laptopie czy komputerze dobrze wiesz, że tylko jeden klik dzieli Cię od reszty świata i sprawdzenia co właśnie teraz porabiają Twoi znajomi. Jeżeli jakimś cudem udało Ci się uciec z tej pułapki – moje gratulacje. Mi nie zawsze się to udaje… Dlatego też, kiedy przede mną dużo pisania używam distraction free writing czyli minimalistycznych edytorów tekstu, gdzie interfejsy są nieinwazyjne i nie rozpraszają mojej uwagi.

Jeżeli otworzysz, któregokolwiek z poniższych narzędzi to nie zobaczysz w nim pasków narzędzi formatowania tekstu- wszystkie te zostały ograniczone do niezbędnego minimum, ale za to zobaczysz przestrzeń i dużo, dużo czystego miejsca do zapełnienia Twoim tekstem.

Zacznij  pisać bez rozpraszaczy i skoncentruj się tylko na pisaniu.

Lista 5 distraction free writing narzędzi

1. Dark Copy

darmowy online prosty

Edytor dla każdego, kto lubi czarne tło i zieloną czcionkę. Jeden z większych jego plusów jest to, że działa w trybie pełnoekranowym. Możesz operować skrótami: Ctrl+ Z, X, C.

 

2. Noisli

darmowy online prosty dla zalogowanych

Noisli to chyba najładniejszy minimalistyczny edytor tekstu i jako jedyny z tej listy narzędzi ma dźwięki mobilizujące do pracy albo skłaniające do wypoczynku i relaksu. Możesz pisać i relaksować się jednocześnie. Możesz posłuchać przyjaznych dla ucha odgłosów  i łączyć je w różne kombinacje. Do wyboru masz między innymi odgłosów kawiarniane, szum fal, szumu fal, odgłosów jazdy pociągiem, odgłosy deszczu czy burzy – masz pełną dowolność. W każdym razie wybrane przez Noisli dźwięki mają pozytywny wpływ na koncentrację oraz produktywność. Dzięki timerowi ustawisz czas po którym odgłosy wygasną i będziesz wiedział, że czas na przerwę. Jak na edytor distraction free writing to zmieniające się  kolory tła mogą Cię zdziwić, mi osobiście w pisaniu nie przeszkadzają. By sformatować tekst użyj znaków markdown.

3. Zenpen.io

darmowy online

Jak sam autor edytora pisze „ZenPen jest strefą czystego i prostego pisania”. Dużym plusem tego distraction free writing narzędzia jest wbudowany licznik słów, dzięki temu wiesz kiedy przekroczysz swój limit. Jego wskaźnik znajdziesz przy pasku przewijania, z prawej strony. Materiał pisany w ZenPen możesz pobrać jako czysty tekst lub markdown lub Html czy też zwyczajnie skopiować przy pomocy Ctrl+C i wkleić go do CMS’a lub do Worda.

 4. Calmy Writer

darmowy online app premium j. angielski

Calmy Writer jest najbardziej rozbudowanym narzędziem z tej listy. W wersji online masz możliwość włączenia trybu skupienia, w którym podświetlany jest tylko jeden akapit, nad którym obecnie pracujesz. Do pisanego tekstu możesz wstawiać obrazki, zdjęcia czy internetowe odnośniki. W dolnej częsci menu Calmy Writer znajdziesz automatyczny licznik wyrazów i znaków – szczególnie potrzebny kiedy, chcesz publikować tekst, gdzie wymagana jest minimalna lub maksymalna liczba znaków. Dodatkowo licznik podaje także przybliżony czas czytania tekstu. Co prawda, w bezpłatnej wersji wersji online nie masz możliwości pracy offline, zapisywania w chmurze, edycji markdown czy nie znajdziesz trybu o podwyższonym kontraście -znajdziesz je w płatnej aplikacji Calmly Writer dla przeglądarki Chrome co nie zmienia faktu, że Calmy Writer jest najczęściej wykorzystywaną przeze mnie aplikacją distraction free writing.

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *